Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Wybór kapitana Komentarzy : 3

trening piłkarski - Kapitan w piłce nożnej Funkcja kapitana to ogromne wyróżnienie, zaszczyt, ale także wielka odpowiedzialność. Tylko nieliczni są w stanie pełnić tę rolę z sukcesami. Gdy wyprowadza swoją drużynę na boisko z klubowej szatni, oczy wszystkich są skupione właśnie na nim.

Na samym początku warto zaznaczyć, iż błędem jest utożsamianie kapitana drużyny z jej najlepszym zawodnikiem. Prawdą jest, iż gracz pełniący tę funkcję powinien być przywódcą zespołu. Rozumieć należy jednak to określenie w kontekście przywództwa duchowego, mentalnego. Zawodnik noszący opaskę na ramieniu powinien być autorytetem, mieć bezwzględny posłuch w drużynie. Musi on być wzorem zwłaszcza dla młodych graczy. Kapitan powinien umieć poderwać drużynę do walki. Czyni to jednak bardziej jako motywator, podczas gdy lider drużyny rozumiany jako największa piłkarsko gwiazda, decyduje o losach spotkań i inspiruje kolegów swoimi boiskowymi poczynaniami. Naturalnie są zawodnicy, którzy z powodzeniem łączą obie te role. Przykładem jednak potwierdzającym powyższe rozważania może być sytuacja w reprezentacji Francji z czasów jej największych sukcesów, a więc lat 1998-2000. Kapitańską opaską obdarzony został wtedy nie geniusz futbolu Zinedine Zidane, lecz charyzmatyczny Didier Deschamps.

Wymagania

Kapitan powinien być osobą odpowiedzialną, także na boisku. Jego zadaniem jest uspokojenie innych zawodników, gdy emocje biorą nad nimi górę oraz pilnowanie dyscypliny w zespole. Z drugiej jednak strony musi on umieć nieustannie zachęcać kolegów do walki, wciąż ich wspierać i prowadzić do boju, gdy atmosfera boiskowa wydaje się być zbyt senna. Kapitan to osoba będąca niejako zastępcą trenera na boisku. Z tego też względu koniecznością jest, aby rozumiał on sens futbolu, znał wszelkie zawiłości taktyki. Między innymi dlatego opaskę kapitańską otrzymują z reguły gracze najbardziej doświadczeni. Często są to bramkarze lub obrońcy, co łatwo można wytłumaczyć. Na tych pozycjach najlepiej widać ustawienie drużyny i kierować swoimi partnerami na boisku.

Odpowiedzialność

Pełnienie funkcji kapitana drużyny wiąże się również z odpowiedzialnością. To kapitan odpowiada za postawę zespołu zarówno na boisku, jak i poza nim. Wszelkie ekscesy, które mają miejsce podczas gier, treningów, czy też zgrupowań, obciążają go w pewnym stopniu. Kapitan jednak powinien zawsze bronić swojego zespołu, ufać mu i w niego wierzyć. Jako łącznik między drużyną a trenerem i działaczami jest zobowiązany do przedstawiania większości próśb i zażaleń wychodzących z piłkarskiej szatni. Rola kapitana wykracza więc dalece poza działania boiskowe.

Wybór

Kapitana można wybrać poprzez głosowanie wewnątrz drużyny lub nominację trenera. W przypadku tej drugiej metody istnieje ryzyko, iż trener nie do końca trafnie będzie w stanie ocenić stosunki między piłkarzami i mianować zawodnika z odpowiednim autorytetem. Drużyna natomiast może wskazać na kogoś, kto nie będzie w stanie w odpowiedni sposób realizować założeń taktycznych lub nie znajdzie wspólnego języka z trenerem. Poruszając temat wybierania warto wskazać prawdopodobnie jedyną czysto techniczną rolę, jaką pełni kapitan na boisku, do której obligują go przepisy. Jest to losowanie przed rozpoczęciem gry lub serią rzutów karnych.
Na koniec należy zaznaczyć, iż kapitan drużyny również jest jej symbolem. Z tego też względu warto, aby był on przynajmniej akceptowany, a najlepiej uwielbiany przez fanów. Nie powinien być to zawodnik w drużynie nowy, powinien zaś być jej od dawna oddany i się z nią utożsamiać.

  • Dodał: Cichy
  • Data: 27/12/2009 18:11
  • Kategoria: Inne
  • Komentarzy: 3
  • Czytań: 1929

Komentarze czytelników

nie no w innych sezonach u nas był stały Kapitan. W tym sezonie troche zespół się posypał i gra to była już taka widoczna dla zabawyGrin
Dzięki za wstawienie artaWink
Ogólnie to dodam, że takie ciągłe zmiany kapitanów też za dobrze nie wpływają na morale drużyny (o ile drużyna chce coś osiągnąć). I tak jak zauważył Pankiew, Capitan to motor napędowy drużyny, niby nie dajesz rady, a latasz z nim by coś pograć.
może i tak może i nie. Co prawda wiele jest tu prawdy, jednak ja zauważyłem nie zawsze;p są drużyny które zmieniają kapitanów co jakiś czas. np, u mnie. Ja w sezonie byłem 2 razy kapitanem, bo nie było <b>Obrońców i bramkarza</b> którzy zazwyczaj byli kapitanami.

Widać czasami że podczas meczu jak grasz, gdy kapitan obsiądzie na lurach to i drużyna siada, kiedy widzisz ze nasz AS biega i się stara, to mimo, że nie dasz rady też próbujesz coś ugrać.

Czasami mają kapitana w D**** Grin

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 50% [1 głos]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!