Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Trening.net.pl Retro

Historia portalu trening.net.pl jest bardzo zawiła, dlatego przedstawiam ją w dużym skrócie, tak by nowi użytkownicy, którzy dołączyli do nas niedawno, mogli dowiedzieć się więcej o istnieniu portalu.

Trening.net.pl v1

Pierwsza odsłona portalu utrzymana była w jasnej, skromnej szacie graficznej, wykonanej (jak zresztą wszystkie inne) przeze mnie.

Wygląd portalu początkowo zapewniać miał czytelność i łatwość nawigacji, jak się jednak okazało było wręcz odwrotnie. Strona nie tylko zawierała masę błędów, umożliwiających swobodne poruszanie się po serwisie, a także była źle rozplanowana.
Pierwsze wrażenie jakie odnosiło się przebywając w witrynie, była zbyt duża ilość bieli, która rozpraszała i męczyła wzrok.


Czytelność pozostawiała wiele do życzenia, jednak chyba największym mankamentem ówczesnego portalu była niefunkcjonalność. Użytkownik przebywając w serwisie mógł poczuć się cofnięty o parę lat wstecz. Malutkie forum, słaby czat, nie wystarczyły by zatrzymać użytkownika na dłużej.
Zaczęto więc prace nad drugą wersją.

Trening.net.pl v2

Zgodnie z planem ruszyły więc prace nad drugą odsłoną serwisu. Po kilku dniach pracy oczom użytkowników ukazała się nowa wersja graficzna portalu.

Zmiana wizualna, nie była jedyną nowością. Szereg udogodnień i usprawnień miał umilić użytkownikowi czas spędzany w witrynie.
Pierwszą rzeczą przykuwającą wzrok było dynamiczne menu poziome z rozbudowanym panelem logowania.
Zmieniony został także system wyświetlania aktualności, w którym zastosowano wyróżnienie najważniejszego newsa.

Na stronie znalazły się także:

- newsletter
- ankieta
- zdjęcie tygodnia
- oraz po raz pierwszy reklamy Google

Wydawać by się mogło, że portal jest przygotowany na służenie użytkownikom. Nic bardziej mylnego, niskobudżetowe cięcie i kodowanie sprawiło, że w serwisie znalazło się mnóstwo błędów i baboli, które skutecznie uniemożliwiały jego poprawne funkcjonowanie.
Zwalczenie wszystkich niedociągnięć mijało się z celem i było syzyfową pracą, dlatego ponownie zapowiedziana została reorganizacja serwisu.

Trening.net.pl v3

Aby uniknąć błędów z przeszłości i postanowiono zlecić przystosowanie grafiki Blivdowi.

Tym razem prace nad nową wersją trwały znacznie dłużej.
Oprócz szaty graficznej zmieniony został serwer oraz system CMS. Największe rozbieżności pojawił się przy konfigurowaniu forum.
Pierwotnie zamierzano je postawić na popularnym silniku PHPBB 3, ostatecznie jednak, zdecydowano się pozostać na zmodyfikowanej wersji forum PHP Fusion 7.


Podobnie jak wcześniej, wraz ze zmianą grafiki doszły udogodnienia. Wprowadzono "wizytówkę użytkownika", w której każdy z członków mógł zamieścić informacje o sobie, tworząc swego rodzaju CV.

Nowa wersja nie była oczywiście idealna, choć śmiem twierdzić, że nie wiele do tego stanu rzeczy jej brakowało, a błędy które zawierała były znikome i nie utrudniały nawigowania w witrynie. Wszystko to za sprawą wspomnianego wcześniej przeze mnie Blivda, którego serdecznie polecam.

Trening.net.pl v4

Jak się okazało, wersja numer 3 nie była ostateczna, choć zdobiła serwis najdłużej spośród wszystkich. Jednak ambitne aspiracje administratorów i chęć ciągłego rozwoju, doprowadziły do powstania kolejnej wersji, okraszonej już numerkiem 4.

Projekt i wykonanie przypadło tak jak we wcześniejszym przypadku dwójce Cichy - Blivd.
Prace trwały bardzo długo, bo ponad trzy miesiące i ostatecznie zakończyły się z niemal miesięcznym opóźnieniem. Wprowadzono jednak wszystko, co zakładano, a efekt końcowy okazał się znacznie lepszy od prototypu.Wraz z nową szatą graficzną, zawitał też szereg zmian i innowacji, poprawiających komfort bytowania w serwisie. Te jednak nie zostaną opisane, byście mogli odnaleźć je sami.

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swoją opinię, aby wyrazić swoje zdanie.
Zapraszamy do dyskusji

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 100% [1 głos]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!