Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Trening na poprawę szybkości Komentarzy : 6

trening piłkarski - Trening na poprawę szybkości Przykładowy plant treningowy, mający na celu poprawienie szybkości i dynamiki. Szczególnie polecany dla osób ze słabą wydolnością płuc.Trening poprawiający szybkość:

Przed każdym treningiem należy pamiętać o przeprowadzeniu rozgrzewki. Należy ogólnie się rozciągnąć z naciskiem oczywiście na uda ,łydki oraz ramiona. Po wstępnej rozgrzewce biegamy od 800m do 1000m leciutkim truchcikiem w celu rozgrzania mięśni i włókien. Następnie dobrze jest przejść na palcach około 50m a następnie na piętach ten sam dystans.
Należy także pamiętać o rozgrzewce po treningu w celu rozciągnięcia obciążonych mięśni oraz w celu uniknięcia kontuzji .Po treningu można zastosować zwykły trucht około 800m.
Tak więc przejdźmy to samego treningu:

Poniedziałek:
Biegamy 3 x 80m (sprint), po czym 3 min przerwy
Następnie 3 x 80m po czym 4 min przerwy
I ostatnie 2 x 80m
Po krótkim odpoczynku (około 20 min)
Biegamy 4 x 120m sprintem, z tym że nie wracamy na miejsce startu tylko po każdym 120m zwalniamy do truchtu i tak biegniemy około 1 minuty i następnie kolejna seria 120 i znów zwalniamy itd.

Wtorek :
Biegamy 6 x 150m sprintu (na 70-90%) miedzy każdym biegiem 2 min przerwy
Następnie po 20 min biegamy
3x 100m z tym że nie wracamy na miejsce startu tylko tak jak w poprzednim dniu zwalniamy i znów przyspieszamy na kolejne 100m

Środa :
Biegamy 8x 40m sprintu miedzy każdym biegiem 2 min przerwy
Następnie po 20 min
6x 120m i tak jak poprzednio nie wracamy na miejsce startu tylko po każdym 120m trucht 60s i następne 120m itd.

Czwartek:
Biegamy 4x 200m sprintu (70-90%) miedzy każdym biegiem 2 min przerwy
Następnie ( po 10 min) robimy przeplatane dystanse
50m, 100m, 150m, 100m, 50m miedzy każdym biegiem 2 min przerwy

Piątek :
Biegamy 6x400m ale w ten sposób że pierwsze 100m sprint następne 100m trucht następne 100m sprint i następne 100m trucht miedzy każdym biegiem 1 min przerwy

Sobota :
Biegamy 1X200m
Następnie 6 x 60m
I na koniec 1x 300m

Niedziela :
Odpoczynek

Trening Stosujemy od 2 do 3 tygodni następnie 1 tydzień przerwy i powtarzamy cały cykl.

  • Dodał: Cichy
  • Data: 24/12/2008 21:54
  • Kategoria: Kondycja
  • Komentarzy: 6
  • Czytań: 4898

Komentarze czytelników

Popieram sir Zaakiego i powiem więcej. Ten mikrocykl napisał laik, który chyba nie wie o co chodzi w kształtowaniu szybkości. Błędów jest co nie miara i szkoda czasu by je wszystkie prostować. Powiem tylko tyle; szybkość kształtuje się metodą powtórzeniową, a nie interwałową. Jeżeli autor tego artykułu ma choć trochę wiedzy teoretycznej to powinien wiedzieć co napisał. Młodzi piłkarze nie stosujcie tego jak chcecie jeszcze grać w piłkę.
sirZaakem widzę, że znasz się na temacie, więc spróbuj swoich umiejętności i napisz coś dla innych....artykuł możesz wysłać poprzez link w "MOJE KONTO"
Niestety nie mogę zgodzić się z tym, że ten trening jest dobry. Jest wręcz zły.

Po pierwsze - Należy odnieść się do okresu w roku, kiedy trenujemy szybkość. Bo inaczej trenuje się w okresie przygotowawczym a inaczej w sezonie. Z tym, że i tu i tu nie trenuje się szybkości 6 dni w tygodniu. W okresie przygotowawczym można maksymalnie 3 jednostki treningowe w tyg. poświęcić na szybkość. A w sezonie wystarczy ok. 5-6 jednostek treningowych w miesiącu, czyli 1 lub max. 2 razy w tygodniu.

Po drugie - skoro to strona dla piłkarzy należy zwrócić uwagę na to, że boisko piłkarskie ma wymiary ok. 100x64 A więc, na co piłkarzowi sprinty po 300 m. albo 150 skoro takiej odległości nigdy nie zrobimy.
Piłkarz (w najwyższych klasach rozgrywkowych) robi w ciągu meczu od 25 do 45 sprintów i w całym meczu przemierza sprintem dystans od 300 do niecałych 500 metrów z częstotliwością jednego sprintu średnio na 3-4 min. (co nie znaczy, że nie zdarza się 5 sprintów w 3 min.)
Wg. znanych mi obliczeń prawie 90% sprintów w piłce nożnej to sprinty do 20 metrów, z czego 70& do 5 m.

Dlatego:
Sprinty ćwiczy się na dystansach 5-10-20 metrów z różnych pozycji (normalnie, start bokiem, z siadu, itp.)
na dystansie do 50 ćwiczymy biegi z narastającą szybkością. Poza tym ćwiczymy na szybkości submaksymalnej (90% tego, co potrafimy) tub maksymalnej....

W życiu nie ćwiczcie w opisany w artykule sposób, bo przy tak intensywnym treningu będziecie mieli zajechane mięśnie a wtedy łatwo złapać kontuzję.

AHA!!!

W rozgrzewce! Najpierw biegamy, żeby rozgrzać mięśnie -> później rozciągamy się (ciepłe mięśnie lepiej poddają się rozciąganiu i są mniej podatne na kontuzje takie jak naciągnięcia mięśni) późneij się dogrzewamy i dopiero po tym przechodzimy do treningu szybkośći. NIE rozciągajcie się na "zimno".
Wskazany jest jednak odpoczynek, przynajmniej w początkowych fazach treningu. Mięśnie nie tolerują zbyt intensywnego wysiłku z tzw "marszu". W związku z tym należy podnosić obciążenia stopniowo. W innym przypadku można sobie więcej zaszkodzić nić pomóc. Oczywiście później będziesz mógł zwiększać dystanse i nie będzie to żadnym problemem.

PS: Witamy nowego użytkownika i zapraszamy na forum.
Mam pytanie...

Czy, jak jest napisane, że mam biegać np. 3 x 80m to mam to zrobić z przerwą po każdej przebiegniętej osiemdziesiątce, czy może zrobić w sumie 240 metrów podczas jednego biegu bez odpoczynku?? Bardzo proszę o odpowiedź Smile.
Bardzo dobra porada na kondycję i poprawę szybkości na pewno skorzystam Grin

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 67% [2 głosów]
Słabe Słabe 33% [1 głos]
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!