Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Technika koordynacyjna i ruchowa w piłce noznej Komentarzy : 0

trening piłkarski - Technika koordynacyjna i ruchowa w piłce noznej Technika i koordynacja ruchowa w piłce nożnej

Przedmiotem motorycznego uczenia się w warunkach treningu piłkarskiego jest przede wszystkim technika sportowa będąca podstawowym środkiem w realizacji zadań taktycznych. Stanowi ona zewnętrzny obraz w przebiegu czynności ruchowych, charakterystycznych dla danej dyscypliny sportowej. Z drugiej strony stanowi ona algorytm ruchowy przejawiający się w specjalnym systemie jednoczesnych i kolejnych ruchów częściowych, składających się na pojedynczy odruch ruchowy.
Skuteczność opanowania nowych czynności ruchowych techniki związana jest ze sprawnością związków synaptycznych, prowadzących do mieszania się specyficzno-ruchowy systemów.

Tylko liczne powtórzenia wykonywanych ćwiczeń prowadzą do wykształcenia się stabilnych połączeń systemowych. Tworzenie się nowych nawyków ruchowych związane jest z przyjmowaniem, transformowaniem i gromadzeniem informacji o wykonywanych czynnościach ruchowych. Swoistym kryterium motorycznego uczenia jest porównywanie stanu "jest" do stanu "ma" - umownego wzorca techniki.

Prowadzi to do udoskonalenia struktur ruchowych w centralnym systemie nerwowym, gdyż każde powtórzenie ćwiczenia występuje na wyższym poziomie jakościowym. Zwiększająca się koordynacja ruchów powoduje, iż stają się one efektywniejsze (zwiększa się siła i szybkość ich przebiegu) i bardziej ekonomiczne tj. przebiegu wykonywanej takiej samej pracy mięśnie wydatkują mniej energii. Ruchy stają się bardziej estetyczne, a wariantowa zmienność wykonywanych czynności to tzw. umiejętność wykonywanych czynności to tzw. umiejętności wyższego rzędu - technika.

Zdobywanie umiejętności związane jest z fazami powstania nawyku ruchowego. W pierwszej fazie na podstawie opisu słownego trenera, a przede wszystkim pokazu - powstaje u młodego sportowca wyobrażenie o ruchu, myślowy działania wraz z odpowiednią motywacją - chęcią do nauczenia się nowego ruchu.

W drugiej fazie ruchy są jeszcze niedokładne.

W praktyce szkolenia piłkarskiego koordynacja ruchowa jest przez niektórych trenerów zupełnie nieuwzględniana - bo niemierzalna jak tłumaczą oni sami. Dopiero kilkanaście lat temu zaliczona została do cech motorycznych, a ostatnimi czasy nazwano ją jako zdolność.

  • Dodał: Cichy
  • Data: 24/12/2008 21:54
  • Kategoria: Inne
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 2307

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swoją opinię, aby wyrazić swoje zdanie.
Zapraszamy do dyskusji

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!