Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Sylwetki trenerów: Antoni Piechniczek Komentarzy : 0

trening piłkarski - Sylwetka trenerska Antoniego Piechniczka Antoni Piechniczek przyszedł na świat podczas II wojny światowej, 3 maja 1942 roku w Chorzowie. Trudna sytuacja w ogarniętej wojną Polsce oraz praktyczny brak możliwości promowania sportu, nie sprzyjały rozwojowi kariery piłkarskiej.


Swoje pierwsze kroki na boisku stawiał w chorzowskim Zrywie, grając na pozycji obrońcy. W późniejszym czasie występował także w Naprzodzie Lipiny, Legii Warszawa i Ruchu Chorzów, z którym w 1968 roku zdobył Mistrzostwo Polski.

Na ławce trenerskiej swoją przygodę rozpoczął jako szkoleniowiec BKS’u Bielsko Biała, z którym w sezonie 1972/73 awansował do drugiej Ligii. Pracował także w Odrze Opole, Ruchu Chorzów, Górniku Zabrze oraz w klubach zagranicznych: Al-Rayyan Ad-Dauha w Katarze, Al-Shabbab, Al-Whda i Al-Nasr w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Esperance Tunis w Tunezji. W 1987 zdobył Mistrzostwo Polski z Górnikiem Zabrze.


W grudniu 1980 roku został powołany na stanowisko trenera- selekcjonera Reprezentacji Polski, a oficjalnie funkcję tę pełnił od 5 stycznia 1981. Z drużyną narodową wziął udział w Mistrzostwach Świata w Hiszpanii (1982), zdobywając brązowy medal.

Udało mu się także poprowadzić polską kadrę na Mundialu w Meksyku w 1986 roku. Jednak w Ameryce nie udało powtórzyć się sukcesu z Hiszpanii i Polska odpadła w 1/8 finału.

Swoista porażka w Meksyku skłoniła go do złożenia dymisji z funkcji trenera kadry narodowej, którą objął ponownie w 1996 roku. Nie udało mu się jednak zakwalifikować do Mistrzostw Świata we Francji, dlatego w 1997 roku ponownie zrezygnował z prowadzenia Reprezentacji.

Pracował również jako selekcjoner reprezentacji Tunezji , biorąc udział w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu (1988) oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obecnie jest wieloletnim działaczek Polskiego Związku Piłki Nożnej, do 2006 roku pełniąc funkcję wiceprezesa do spraw szkoleniowych.
Szanowany w sportowym gronie, czego dowodem są wielokrotne zaproszenia do studia telewizyjnego, w charakterze komentatora sportowego i eksperta.
Od 2007 roku sprawuje funkcję Senatora RP z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Na co dzień mąż i ojciec trójki dzieci.

Jak wszyscy trenerzy i piłkarze, także Pan Antoni miał swoje pięć minut, podczas których wypowiedział wiele ciekawych słów. Oto kila sformułowań byłego trenera polskiej drużyny narodowej:

Żeby nie być gołosłownym, proszę popatrzeć, kto trenuje dzisiaj reprezentację męską w siatkówce? Przepraszam, z całym szacunkiem, bo może jest on fantastyczny, ale jest to farmer z Argentyny, który uczył się siatkówki we Włoszech od polskich zawodników, a który dzisiaj jest trenerem reprezentacji Polski w siatkówce. I te przykłady można mnożyć. Dla mnie osobiście jest to dalekosiężne zadanie właśnie dla AZS, jedno z wielu bo nie jedyne.

Zgadza się, ale myślę, że większość osób zwolniłaby Beenhakkera w taki sam sposób, w jaki zrobił to prezes. Lato był w szatni, w której znajdowali się także piłkarze. A Leo schował się, mówiąc brzydko, w klopie

  • Dodał: Cichy
  • Data: 28/02/2010 00:19
  • Kategoria: Biografie
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 1825

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swoją opinię, aby wyrazić swoje zdanie.
Zapraszamy do dyskusji

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!