Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Stoper: charakterystyka Komentarzy : 4

trening piłkarski - Środkowy obrońca- to zawodnik grający w środku odefensywy Środkowy obrońca- to zawodnik grający w centralnej części bloku defensywnego. Spoczywa na nim duża odpowiedzialność, ponieważ każdy błąd może doprowadzić do groźnej sytuacji pod bramką. Ma on nie tylko "kasować" akcje przeciwnika, ale wyprowadzać piłkę z obrony. Środkowego obrońcę potocznie nazywa się także stoperem.
Kompletny środkowy defensor powinien wyróżniać się dobrą grą głową, kryciem przeciwnika, odbiorem i ustawianiem się. Bardzo ważną umiejętnością jest zdolność do podejmowania trafnych decyzji, a także determinacja, koncentracja i opanowanie. Skuteczność interwencji poprawia umiejętne przewidywanie. Oprócz atrybutów technicznych stoper powinien posiadać także silne walory fizyczne, takie jak przyśpieszenie, siła i skoczność.

Środkowych obrońców przeważnie cechuje nienaganna technika gry głową, stąd też często wykorzystywani są podczas stałych fragmentów gry.

Kontrolowanie piłki za pomocą głowy nie należy do najłatwiejszych aspektów, a staje się jeszcze trudniejsze podczas gry w powietrzu i obecności napastnika. Środkowy obrońca w trakcie spotkania toczy najwięcej pojedynków główkowych spośród wszystkich zawodników występujących na boisku. Dlatego też umiejętność ta jest jedną z głównych cech wyróżniających klasowych defensorów. Aby poprawić swoją grę głową możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń wraz ze swoim partnerem.


Ustawcie się w odległości około 4m od siebie. Partner, rzuca do Ciebie piłkę, którą ty uderzasz głową w jego kierunku. W drugim ćwiczeniu przyjmij piłkę głową i podaj nogą do partnera. Trzecie ćwiczenie polega na uderzeniu piłki do partnera w taki sposób aby mógł ją łatwo opanować. Każde z ćwiczeń powtórz kilka razy, następnie wykonaj je jeszcze raz uderzając piłkę z wyskoku.

W przypadku braku drugiej osoby do ćwiczeń, możesz z powodzeniem wykorzystać ścianę domu lub wyższy mur. Uderzaj piłką głową tak byś mógł nieprzerwanie odbijać ją o mur i wykonuj powyższe ćwiczenia.

Bardzo ważną umiejętnością jest także odbiór piłki przeciwnikowi. Umiejętność ta poprawiana jest wraz z rosnącą liczbą rozegranych gier treningowych i meczów. Wymaga realnej oceny sytuacji i odległości od piłki. Aby odbiór był skuteczny należy pamiętać by nie starać się zabrać przeciwnikowi piłki „na raz”. Tzn. jednym ruchem. W przeciwnym wypadku zostaniemy łatwo ograni przez rywala.

Najlepszym wyjściem jest „dojście” do przeciwnika i wyczekiwanie na jego ruch. Ważne jest by zwracać uwagę na piłkę, a nie na ruchy nóg przeciwnika.

Kolejnym ważnym walorem jest dobre ustawianie się. Tutaj poniekąd zależy ono od ustawienia całego bloku defensywnego.

Jeśli drużyna gra tzw. głębią, to jeden ze środkowych obrońców ustawia się parę kroków za partnerami z linii obronnej. W takim wariancie ostatni obrońca porusza się wzdłuż boiska, podążając za piłką. Najlepsze ustawienie jest wtedy, gdy obrońca znajduje się prostopadle do położenia piłki.
Drugi wariant ustawienia bloku obronnego polega na grze w linii. Obrońcy ustawieni są wzdłuż jednej płaszczyzny, każdy z nich kryje swojego zawodnika, a cała defensywa przesuwa się w kierunku bramki przeciwnika.

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku bardzo ważne jest to, by kryć zawodnika drużyny przeciwnej od strony własnej bramki. Oznacza to, że kryty napastnik powinien znajdować się przed lub lekko z boku nas. Tak by możliwa była obserwacja jego ruchów. W innym przypadku nie będziemy w stanie kontrolować zachowania rywala.

Ważne jest także, by ustawiać defensywę jak najdalej własnej bramki, z tym, że ostatni obrońca nie powinien znajdować się dalej, jak za linią środka boiska. Taki zabieg skraca pole gry i utrudnia przeciwnikowi skonstruowanie akcji.

Wraz z ustawianiem się, łączy się poniekąd umiejętność przewidywania. Przeczucie ruchu lub działań przeciwnika daje nam dużą przewagę, a wraz z dobrym ustawianiem się, potrafi sprawić wiele kłopotu każdemu napastnikowi.

Nie tylko atrybuty techniczne wyróżniają klasowego defensora. Doświadczeni obrońcy cechują się także silnymi walorami mentalnymi, takimi jak determinacja, koncentracja i opanowanie.

Zdeterminowany obrońca, jest ciężkim orzechem do zgryzienia dla każdego napastnika. Walczący do końca by przerwać jego akcje, utrudnia mu precyzyjne oddanie strzału lub wykonanie podania. Nieustępliwość w działaniu potrafi zniechęcić nawet najlepszych snajperów.

Podobnie jak w przypadku bramkarza duże znaczenie odgrywa koncentracja. Każde zagapienie się, może sprokurować bramkę. Trzymanie „linii” podczas gry na spalone, krycie przeciwnika i kontrola zdarzeń na boisku wymagają nieustannej uwagi i skupienia.

Opanowanie jest cechą, którą nabywa i rozwija się wraz z wiekiem. Pozwala ona realnie określić, czy wykonanie wślizgu będzie odpowiednie oraz pozwala trzymać nerwy na wodzy podczas ważnych spotkań.

Oprócz atrybutów technicznych i mentalnych stoper powinien posiadać także silne walory fizyczne, takie jak przyśpieszenie, siła i skoczność.

Podczas starć z napastnikami dużą rolę odgrywa przyśpieszenie i zwrotność. Szybki start do piłki lub za uciekającym napastnikiem może okazać się kluczowy dla losów naszej interwencji. Najlepszą metodą poprawy tego aspektu jest wykonanie ćwiczeń polegających na zmianie tempa.

Wykonać je można, na boisku piłkarskim, biegnąc wzdłuż linii pola karnego i zwiększając tempo za każdym razem, gdy linia zmienia kierunek. Rozpoczynamy truchtem, gdy linia zmienia kierunek, przechodzimy do biegu w tempie średnim, a przy kolejnej zmianie do tempa wysokiego. Następnie przechodzimy do truchtu i powtarzamy cały cykl.

Jeśli nie dysponujesz boiskiem, ćwiczenie to możesz wykonać także na dowolnym obszarze, zmieniając tempo biegu co 15m.

W pojedynkach z przeciwnikami bardzo pomocna okaże się siła i tężyzna fizyczna. Silna postura sprawi, że nie będziemy odbijać się od przeciwników jak piłki. Należy jednak pamiętać, że nie chodzi nam tutaj o osiągnięcie efektu „mięśniaka”, gdyż wtedy stracimy zwrotność i szybkość. Należy osiągnąć kompromis pomiędzy tymi dwoma cechami. Rozsądne kształtowanie siły nie powoduje ubytków w żadnej z wyżej wymienionych umiejętności. Przykładowy plan, który możecie włączyć do swojego treningu siłowego znajduje się w naszym serwisie:

Kształtowanie siły.

Skoczność przydaje się na boisku każdemu, bez względu na wzrost, wagę itd. O tym, że piłka nożna to również walka w powietrzu doskonale wiedzą obrońcy, dlatego warto mieć opanowaną także tę umiejętność.

Aby poprawić nasz wyskok możemy wykonać kilka ćwiczeń, na które składają się:

ćwierć skoki, polegają one na podskokach jednak niezbyt wysokich i na lekkim uginaniu kolan, tak aby wykonać ich jak najwięcej. Musimy usztywnić śródstopie, aby nie złapać kontuzji. Na początek po kilkadziesiąt, a później (tj. za kilka tygodni) nawet kilkaset oczywiście jeżeli jesteśmy w stanie!
krzesełka, po wykonaniu ćwierć skoków musimy "zaprawić" mięśnie udowe. Ćwiczenie polega na 'siedzeniu' w powietrzu. Musimy wykonać przysiad, najlepiej pod kątem 90 stopni i mieć wyprostowane plecy. Zostajemy w tej pozycji jak najdłużej, aż poczujemy lekki ból (nigdy bez mózgu).

Pamiętaj, aby przed wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń, najpierw przeprowadzić rozgrzewkę.


  • Dodał: Cichy
  • Data: 01/07/2010 21:31
  • Kategoria: Podstawy
  • Komentarzy: 4
  • Czytań: 3122

Komentarze czytelników

To the lady talking about air conditioner contractors near me, 5 star heating and air, heating service near me, rons plumbing and heating, residential hvac repair, comfort solutions heating and cooling, I highly recommend this great heating services details or gas furnace repair, york heating and cooling, aksarben heating and air, 24 hour heating and air conditioning repair near me, stans heating, air solutions heating and cooling, alongside all this top indoor air quality services tips as well as anthony's heating and cooling, split heating system, oil heater repair near me, alternative heating systems, heating and air conditioning companies near me, warm air heating systems replacement, not to mention this great heating services site which is also great. also have a look at this excellent heating services site on top of k & t heating, air heating system, commercial hvac companies, heating system installation, day and night heating, commercial boiler repair, not to mention this recommended cooling services link as well as electric furnace and ac, abc heating and air conditioning, heating and air, heating and cooling repair, valley plumbing and heating, central heating boiler, on top of recommended cooling services advice which is also worth a look. i also recommend this great indoor air quality services url and don't forget boiler technician near me, plumbing and heating companies, best heating and cooling, heating contractors near me, complete hvac, dons heating, alongside all this top heating services blog as well as johns heating and cooling, gas heater repairs near me, valley comfort heating and air, central heating and cooling, emergency hvac near me, may heating and air, and don't forget excellent cooling services site as well as boiler replacement near me, warm air heating systems replacement, electric furnace, local hvac companies, heat pump service near me, furnace maintenance, which is also great. finally, have a look at this best cooling services blog with heat pump maintenance, complete comfort heating and cooling, emergency boiler repair, hvac maintenance, rock plumbing heating and air, oil boiler engineer near me, for good measure.
for the people inquiring about myplanjohnhancock, financial planning for dentists, mylifenow john hancock, expat financial advice, veritable wealth advisory, joint ira, I highly suggest this best financial advice blog or atp wealth management, largest asset managers in the world, kaplan financial planning, financial planning and, family financial advisor, plan a wealth management, not to mention this great financial advice details as well as fers social security supplement, it financial planning, aspiriant wealth management, facet investment management, asset planning, family office management, and don't forget this recommended financial advice info which is also great. also have a look at this excellent financial advice url as well as wealth management private, bkassetmanagement, blackrock investment management, certified investment manager, wealth management fund, financial planning 101, and don't forget this top rated financial advice blog as well as low cost financial advisor, 401a, ey wealth management, chartered retirement plan specialist, investcloud tegra118, steward asset management, alongside all useful financial advice forum which is also worth a look. i also suggest this top financial advice link as well as alvarium wealth, licensed investment advisor, etrade solo 401k, associated bank 401k, retirement projections, easy financial planning, not to mention this great financial advice site not to mention ritholtz wealth management josh brown, financial planning usa, cetera wealth management, pictet wealth management, personal financial planning, western asset group, not to mention best financial advice tips not to mention wealth management tax planning, ameriprise advisors near me, jll asset management, wealth management office, morley fund management, logan financial planning, which is also great. finally, have a look at this top rated financial advice site with financial planning companies, retirement savings plan, 10 year financial plan, td ameritrade ira, best financial budget planner, henning wealth management, for good measure.
To the people talking about elf bar rainbow cloudz, can you buy elf bar liquid, elf bar pineapple coconut ice, orange elf bar, one stop elf bar, 5mg elf bar, 0 elf bar ireland, elfa elf bar pods, fb1000 elf bar, tesco elf bar 600, elf bar 800 puff, I highly recommend this excellent elf bar tips alongside all yellow and red elf bar, elf bar uk, 600 puff elf bar, miami mint elf bar, elf bar 800 nicotine, zombie bar vs elf bar, uk vape kings elf bar, best elf bar flavours, elf bar 500, lemon tart elf bar, elf bar zero nicotine, elf bar 4800, elf bar health issues, uk elf bar, 700 puff elf bar, look at this top rated elf bar advice as well as pink elf bar, elf bar peach ice, elf bar zero nicotine usa, elf bar charging, elf bar not working, elf bar 600 amazon, tesco elf bar 600, difference between elf bar and geek bar, elf bar 3 blinks, 20mg nicotine elf bar, 600 elf bar, elf bar king, elf bar 600 no nicotine, elf bar max, quit elf bar, try this useful elf bar blog for 500 puff elf bar, elf bar thc, using an elf bar, elf bar 4000 puffs price, cotton candy ice elf bar, elf bar nicotine level, elf bar nicotine free, flat elf bar, uk elf bar 1500, elf bar 2000, jungle juice elf bar, . See More High Rated Attorney In Roseville Advice 38_56e8
For the people talking about homasy cool mist humidifier, vicks mini cool mist humidifier, teardrop humidifier, vicks steam humidifier, hcm350, vicks air humidifier, I highly recommend this <a href=https://1776freedomproject.com/forum/showthread.php?tid=57>updated humidifier info</a> or relion cool mist humidifier, homedics humidifier, honeywell hcm 350 cool mist humidifier, rowenta aqua perfect humidifier, best warm humidifier, moldy humidifier, on top of this <a href=http://maydohuyetap.net/index.php?topic=175188.new>great humidifier info</a> as well as philips humidifier, humidifier for dry cough, urpower humidifier, top humidifiers, humidifier for hayfever, easy home ultrasonic cool mist humidifier, not to mention this <a href=http://159.69.110.221/viewtopic.php?f=4&t=257786>top rated humidifier info</a> which is also great. Also have a look at this <a href=http://forum.v-u-m.org/viewtopic.php?f=5&t=2131>best humidifier info</a> not to mention generalaire humidifier, atomizing humidifier, pink humidifier, pure enrichment ultrasonic humidifier, honeywell mistmate hul520, air humidifier for plants, on top of this <a href=http://forum.nicholasjacquet.com/thread-236448.html>top humidifier product</a> on top of aprilaire 865, essickair, aprilaire humidistat, humidifier for cold and cough, humidifier for dry nose, large humidifier, on top of <a href=http://87.229.23.177/viewtopic.php?f=7&t=303>new humidifier make</a> which is also worth a look. I also suggest this <a href=https://www.baldeaglepatriot.com/showthread.php?tid=7139>recommended humidifier model</a> and don't forget ultrasonic personal humidifier, elechomes humidifier, crane personal humidifier, dyson humidifier, mushroom humidifier, vicks humidifier not misting, as well as this <a href=https://cerberus-chain.be/showthread.php?tid=116411>best humidifier product</a> not to mention conair humidifier, stella humidifier, atomizing humidifier, humidifiers for sale, adiabatic humidifier, aprilaire steam humidifier, as well as <a href=http://mybrilliance.ru/viewtopic.php?pid=17153>awesome humidifier info</a> which is also great. Finally, have a look at this <a href=https://www.maboston.info/forum.php?mod=viewthread&tid=2108150&extra=>recommended humidifier product</a> for good measure. Check more <a href=https://littleguyforums.com/viewtopic.php?f=14&t=183&p=93943#p93943>Recommended Keg Dispenser Advice</a> 45269b1

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!