Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Rzut wolny cz. II: dośrodkowanie. Komentarzy : 0

trening piłkarski - Rzut wolny: dośrodkowanie Podczas meczu nie zawsze dochodzi do sytuacji, gdy możemy oddać strzał na bramkę przeciwnika, ponieważ odległość jest za duża. Jednym z rozwiązań jest próba dośrodkowania, która może umożliwić naszemu partnerowi trafienie do siatki. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż w polu karnym rywala znajdują się obrońcy, którzy będą robić wszystko by nam w tym przeszkodzić.

W pierwszej części artykułu opisywałem ćwiczenia, które pomagają podnieść skuteczność zdobywania bramek bezpośrednim uderzeniem z „wolnego”. Teraz chciałbym zaproponować ćwiczenia poprawiające celność i dokładność dośrodkowań.

Celność:

W tym ćwiczeniu będą nam potrzebne cztery znaczniki, do których można przymocować tyczki. Używając tych znaczników w polu karnym (to miejsce nie jest obligatoryjne, ale ćwiczenia powinny jak najbardziej odzwierciedlać sytuację meczową) tworzymy kwadrat o wymiarach np. 2m x 2m, (jego rozmiary nie są ścisłe, więc możną je zmieniać w zależności od naszych umiejętności).

Po ustawieniu pola, w które będziemy celować, należy się oddalić na dogodną dla nas odległość. Następnie naszym zadaniem staje się uderzenie piłki z taką siłą i precyzją, aby spadła ona w wyznaczone przez nas pole.

Wyczucie:

Potrzebne nam będą: znacznik z tyczką i dość długa taśma. Obwiązujemy słupek (bliższy lub dalszy) a później tyczkę, tak abyśmy mogli swobodnie regulować wysokość taśmy od murawy. Nasze zadanie będzie polegać na takim uderzeniu piłki, aby przeleciała ona nad lub pod taśmą, oraz między tyczką a słupkiem, w zależności na jakie zagranie się zdecydujemy.

Dzięki dłuższej taśmie możemy regulować odległość ustawienia znacznika od bramki, daje to nam możliwość rozgrywania różnych wariantów dośrodkowań.

Gdy uznamy, że te ćwiczenia są dla nas zbyt łatwe możemy je połączyć w jedno, co zdecydowanie utrudni jego wykonanie.

Wszystkie ćwiczenia związane z wykonywaniem rzutów wolnych powinny być wykonywane po pewnym zmęczeniu, tzn. przed rozpoczęciem ćwiczeń warto przebiec kilka okrążeni boiska, ponieważ to bardziej przypomina sytuację meczową.

Bardzo ważnym elementem jest skupienie podczas wykonywania stałego fragmentu gry. Nawet ćwiczenia powinny być wykonywane z pełnym zaangażowaniem, bo takie postępowanie w przyszłości na pewno zaprocentuje na naszą korzyść.

  • Dodał: McDubi
  • Data: 26/08/2010 22:41
  • Kategoria: Technika
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 2291

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swoją opinię, aby wyrazić swoje zdanie.
Zapraszamy do dyskusji

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!