Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Rzut wolny cz. I: bezpośrednie uderzenie. Komentarzy : 3

trening piłkarski - Rzut wolny bezpośredni Rzut wolny - to czasem jedna z nielicznych okazji, aby drużyna stworzyła zagrożenie pod bramką przeciwnika. Często zawodnicy sami decydują się na bezpośrednie uderzenie z rzutu wolnego, ale do tego jest potrzebne dobre przygotowanie techniczne i psychiczne. Prawdziwymi mistrzami w tej dziedzinie są Juninho Pernambucano, David Beckham, oraz Cristiano Ronaldo, za którym osobiście nie przepadam, ale szanuję jego wysokie umiejętności.

Większość zawodników twierdzi, że uderzenie z rzutu wolnego jest łatwe do wykonania. Wystarczy podejść, kopnąć piłę tak aby minęła mur i wpadła do bramki. Brzmi bardzo prosto, ale gdy podczas meczu dochodzi do wykonania stałego fragmentu gry, dołącza element stresu związanego z możliwością zdobycia bramki.

Niektórzy piłkarze w takim momencie mają wrażanie, że bramka się zmniejsza, a mur zasłania ją prawie całą. Oto ćwiczenia, które mogą poprawić efektywność wykonania "wolnego" i jednocześnie naszą pewność siebie przy wykonywaniu rzutów wolnych.

Podkręcanie:

Aby poćwiczyć ten element można postawić dwa znaczniki z kijkami, jeden z nich w odległości 11 metrów od bramki, czyli na "wapnie". Drugi należy postawić w bramce na środku linii bramkowej.

Piłkarze prawonożni powinni wykonywać ćwiczenie tak, aby pierwszy kijek był przez piłkę mijany z prawej strony, a kijek na linii bramkowej po lewej stronie. Zawodnicy lewo nożni powinni wykonywać to odwrotnie.

Można też wykorzystać ćwiczenie zalecane przy rzutach karnych, czyli postawić dwa kijki blisko słupków i celować w przestrzeń między kijkiem a słupkiem. Takim uderzeniem ostatnio popisał się Maciej Iwański w meczu Legia - Cracovia.

Trafianie w cel:

Ćwiczenie jest bardzo proste do wykonania. Możemy do niego wykorzystać np. bluzę. Wieszamy ubranie na spojeniu słupka z poprzeczką. Wykonując rzut wolny staramy się trafić w "okienko" i strącić powieszony element garderoby.

Jeżeli ktoś ma ochotę utrudnić sobie to zadanie może wykorzystać bramkowe haczyki do siatek, na których można zawiesić dwa sznurki, a na nich zawiązać przedmiot, który będzie naszym celem.

Każde ćwiczenie rzutów wolnych dobrze jest utrudniać sztucznym murem, jeżeli jest taka możliwość. To bardziej przybliża sytuację w jakiej można się spotkać podczas meczu.

Gdy ćwiczymy rzuty wolne starajmy się często zmieniać pozycję z jakiej wykonujemy strzał, ponieważ podczas meczu raczej nie będziemy mieć możliwości wykonania uderzenia z tego miejsca, co ćwiczyliśmy. Różnorodność jest bardzo ważna bo ćwiczymy wyczucie uderzenia.

  • Dodał: McDubi
  • Data: 22/08/2010 19:07
  • Kategoria: Technika
  • Komentarzy: 3
  • Czytań: 2447

Komentarze czytelników

no, ale oprócz stresu dochodzi zmęczenie. Sam często się biorę za wolne. I jeżeli wiem, że nie uda mi się oddać strzału (bo jak autor wspominał czasami wydaje się bramka jakaś pomniejszona) to próbuje dośrodkować, z reguły piłkę mocno bitą na głowę, tak by tylko było trzeba ją przyłożyć aby oddać mocny strzał. Lub innym wyjściem jest rozegranie z kolegą piłki, on obok muru a ja mocno po ziemi w bramkę.

Innym dobrym sposobem jest strzelanie w jakieś dziury w murach itp. Sam kiedyś ćwiczyłem to starałem się z wolnego trafić do kosza, albo w dziurę w murze.
Jeżeli sytuacja jest bardzo klarowna to jak najbardziej jestem za strzałem, tym bardziej gdy warunki atmosferyczne sprzyjają takiemu rozwiązaniu. Czasem jednak próba strzału jest bezcelowa i wtedy warto dośrodkować bo też może się wydarzyć coś ciekawego w polu karnym lub rozegrać w jakiś przemyślany sposób. W jednym z najbliższych artykułów postaram się zaprezentować jakieś ciekawe metody rozegrania.
Moim (i nie tylko moim) zdaniem jest, ze kazdy rzut wolny powinien byc bity w swiatlo bramki (chyba ze jakis zaskakujacy przeciwnika schemat mamy opanowany do perfekcji). Wystarczy, ze pilka odbije sie od ktoregos zawodnika (niezaleznie ktorej druzyny) i zmieni kierunek... To wystarczy, zeby zmusic bramkarza do wysilku. Zawsze moze to dac szanse na dobitke, lub rzut rozny.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 50% [1 głos]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!