Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Rzut rożny: wstęp Komentarzy : 3

trening piłkarski - Rzut rożny w piłce nożnej Kiedy obrońca wybije piłkę poza własną linię końcową, sędzia przyznaje drużynie przeciwnej rzut rożny. To daje wam szansę, zagrania piłki wzdłuż bramki przeciwnika i umożliwia oddanie strzału.


Przepisy obowiązujące prze wykonywaniu rzutu rożnego

Rzut rożny należy wykonać z rogu znajdującego się bliżej miejsca, gdzie piłka opuściła pole gry. Futbolówka powinna być ustawiona w polu wyznaczonym przy chorągiewce narożnej boiska.

Ustawianie piłki przy rzucie rożnym

Musisz ustawić piłkę w wyznaczonym polu przy chorągiewce narożnej. Ustaw ją tak, aby chorągiewka nie zablokowała ci możliwości jej uderzenia. Weź pod uwagę również to, którą nogą będziesz uderzał.

Dośrodkowanie z rzutu rożnego

Jeśli wykonasz długie, wysokie, dobre dośrodkowanie do partnera ustawionego za długim słupkiem bramki, to będzie miał on okazję oddać strzał do bramki lub odegrać piłkę lepiej ustawionemu koledze. W takiej sytuacji bramkarz najprawdopodobniej nie zdąży z interwencją.

Twoje dośrodkowanie może być bardziej efektywne, jeśli uderzysz piłkę z rotacją, tzn. tak, by zatoczyła ona łuk w kierunku bramki. Takie dośrodkowanie nazywa się potocznie "rogalem".

Jak wykonać rzut rożny z rotacją?

Tajemnica uderzenie piłki z rotacją polega na tym, aby uderzyć piłkę w jej boczną część. Takie uderzenie spowoduje, że lot piłki będzie odbywał się po łuku. Najłatwiejszym uderzeniem, które nada piłce taki lot jest uderzenie wewnętrznym podbiciem w boczną część futbolówki. Zawodnik prawonożny powinien więc wykonywać "rogala" z lewej strony, natomiast lewonożny z prawej.

Musisz pamiętać jeszcze, aby uderzyć piłkę poniżej środka tak, aby twoje dośrodkowanie miała odpowiednią wysokość.

Doskonalenie dośrodkowań

Wykonuj to ćwiczenie wspólnie z partnerem. Aby przyzwyczaić się do długości dobrego dośrodkowania, ustawcie się w rogach pola karnego lub w odległości 40m, jeśli nie ćwiczycie na boisku z liniami.

Jest to mniej więcej odległość z rogu boiska do dalszego słupka bramki. Uderzaj piłkę na takiej wysokości, aby twój partner otrzymywał ją na wysokości głowy.

  • Dodał: Cichy
  • Data: 24/10/2009 19:20
  • Kategoria: Technika
  • Komentarzy: 3
  • Czytań: 5238

Komentarze czytelników

Najlepsze dośrodkowanie jest adresowane do nikogo. Po prostu w środek pola karnego Grin
Jeśli potrafi się wkręcać piłki i mocno kopać, to rzut rożny to pikuś. Ah, pamiętam, jak na WF`ie strzeliłem gola bezpośrednio z corner`a.. Dobry art. Wink
można tak samo wykonać rotacje odchodzącą od bramki, tez fajny motyw na zdobycie gola.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 33% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 67% [2 głosów]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!