Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Rzut karny a'la Panenka Komentarzy : 0

trening piłkarski - Rzut karny w piłce nożnej w stylu Panenki Rut karny dyktowany jest przez sędziego w wyniku faulu lub zagrania ręką przez zawodnika broniącego, we własnym polu karnym. Stały fragment gry wykonywany jest z jedenastu metrów, a w momencie jego egzekwowania w obrębie „szesnastki” znajdować mogą się tylko bramkarz i strzelec. Przed dotknięciem piłki, przez zawodnika wykonującego „jedenastkę”, bramkarz znajdować musi się na linii bramkowej.

Sposobów na wykonanie rzutu karnego jest wiele. Najtrudniejszą do obrony dla bramkarza metodą, jest strzał w górną część bramki. Sposób ten niezwykle skuteczny, jest także trudny do opanowania i wymaga nie lada precyzji i wyczucia siły. Mały błąd lub chwila dekoncentracji mogą sprawić, że piłka powędruje nad poprzeczką.

Bezpieczniejszą metodą i najczęściej stosowaną, przez strzelców, jest posłanie futbolówki po ziemi, blisko słupka. Precyzyjne uderzenie piłki pozbawia bramkarza szans na obronę strzału. Kluczem do sukcesu jest jednak zmylenie golkipera i skierowanie strzału w przeciwnym kierunku, do jego rzutu. W takiej sytuacji, nawet przy niezbyt precyzyjnym, a lecącym w światło bramki uderzeniu, piłka trafi do siatki. Jeśli nie uda nam się zmylić bramkarza, a dodatkowo strzelimy niedokładnie, nasz rzut karny zostanie obroniony.

Każdy z zawodników posiada wypracowany swój styl wykonywania jedenastek. Poszczególni piłkarze stosują nawet różne metody, w zależności od sytuacji. Jeśli rzut karny podyktowany został w meczu i istnieje możliwość dobitki, skłonni są podjąć ryzyko uderzenia piłki przy słupku, po ziemi . W takim przypadku, nawet jeśli strzał zostanie obroniony, istnieje możliwość dobitki.

W sytuacji, gdy konkurs rzutów karnych odbywa się poza grą i nie ma możliwości dobijania pierwszego uderzenia, wielu zawodników ryzykuje i stara się umieścić piłkę w górnej części bramki.

Istnieją także bardziej efektowne metody egzekwowania „11”, a ich wykonanie wymaga sporych umiejętności i pewności siebie. Jednym z najbardziej efektownych i popisowych uderzeń, jest strzał w stylu Antonina Panenki. Polega ono na wyraźnym zamarkowaniu mocnego strzału w któryś z górnych rogów bramki, a następnie posłanie piłki w centralną jej część, lobem lub jak niektórzy nazywają „podcinką”.

Aby dobrze wykonać rzut karny w stylu Panenki należy skupić się na dwóch ważnych aspektach:

• wyraźnym, wręcz przesadnym zamarkowaniu mocnego uderzenia w bok bramki
• odpowiednim ułożeniu stopy, tak by piłka nie została podniesiona zbyt wysoko i nie ominęła bramki lub nie potoczyła się po ziemi

Aby nadać futbolówce odpowiednią parabolę lotu należy przy strzale odchylić się nieznacznie do tyłu, a stopę ułożyć w ten sposób, by wyprostowane palce znalazły się tuż pod piłką.Poprawnie wykonany element nie daje praktycznie szans bramkarzowi na skuteczną interwencję. Egzekwowany niedbale nie sprawia bramkarzowi żadnych kłopotów. Przykładem fatalnie wykonanej w ten sposób jedenastki, jest strzał Tottie'ego.
  • Dodał: Cichy
  • Data: 27/03/2011 03:14
  • Kategoria: Technika
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 2129

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swoją opinię, aby wyrazić swoje zdanie.
Zapraszamy do dyskusji

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!