Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Rola bramkarza we współczesnej piłce nożnej. Komentarzy : 2

trening piłkarski - Rola bramkarza we współczesnej piłce nożnej Rola bramkarza na przestrzeni lat zmieniła się diametralnie. Goalkeeper z ostatniego obrońcy zmieniał się powoli w pierwszego rozgrywającego.Współczesny football oprócz tego, że jest przyjemny dla oka, wymaga od trenerów nowoczesnych rozwiązań taktycznych. Dziś już w każdej drużynie pożądani są zawodnicy wszechstronnie uzdolnieni, potrafiący grać na wielu pozycjach i dobrze operujący obiema nogami. Rewolucja taktyczna dosięgła także pozycji bramkarza.

Aspekt psychologiczny

Bramkarz jako ostatnia ostoja drużyny powinien wyróżniać się zdecydowaniem i szybkością podejmowania decyzji. To od jego reakcji nierzadko zależy jakim wynikiem zakończy się dany mecz. Taki zawodnik nie może okazywać oznak wahań w akcjach obronnych np. przy wyjściach do dośrodkowań. Oprócz tego powinien być odporny na stres i budzić respekt w kolegach z drużyny. Innym wartym wspomnienia atrybutem piłkarskim ważnym dla bramkarza jest koncentracja, w końcu to błędy bramkarskie są najbardziej spektakularne i wystawiane na pośmiewisko.

Bramkarz- libero

Z pozycji bramkarza widać dokładnie ustawienie partnerów z drużyny. Współczesny bramkarz powinien posiadać zdolność wyłapywania błędów popełnianych przez kolegów z drużyny i korygowania ich na bieżąco. To właśnie goalkeeper dyryguje linią obrony.

Pierwszy pomocnik

Dziś już praktycznie każda drużyna grająca na najwyższym światowym poziomie może pochwalić się bramkarzem, który bezbłędnie potrafi wyprowadzać piłkę w pole. Dobry wyrzut piłki czy też wykop za linię środkową boiska to podstawa w rzemiośle zawodnika z tej pozycji. To od niego zależy w jaki sektor boiska pośle futbolówkę, w tym momencie niezbędna wydaje się być umiejętność przeglądu pola i wyboru najlepiej ustawionych parterów z drużyny. Do tego trzeba dodać minimum dobrą grę obiema nogami.

Dochodzi nawet do takich sytuacji gdzie bramkarz zdobywa bramki! Wystarczy wspomnieć Hansa-Jörga Butta niegdyś bramkarza Bayernu Monachium, który był najwyższej klasy specjalistą od strzelania rzutów karnych. Dobrym przykładem jest też Rogério Ceni- bramkarz świetnie wykonujący rzuty wolne.
Nie bez powodu mówi się że najbardziej szaleni zawodnicy w każdej drużynie to lewoskrzydłowy i właśnie bramkarz.  • Dodał: bilu90
  • Data: 15/01/2010 21:24
  • Kategoria: Bramkarze
  • Komentarzy: 2
  • Czytań: 3068

Komentarze czytelników

Bramkarz ponosi największą odpowiedzialność za popełnione błędy, które często kończą się utratą bramki. Musi być pewien swoich decyzji i tego co robi.
no bramkarz jak się mówi musi być trochę "świrem"
Oprócz roli bramkarza, jest on także ostatnim obrońcą, za ustawionymi zawodnikami, częste wyjście przed pole karne i skrócenie podania, teraz u bramkarza wszystko się liczy

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 50% [1 głos]
Średnie Średnie 50% [1 głos]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!