Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Różne role obrońców Komentarzy : 5

trening piłkarski - Rola obrońcy w piłce nożnej Wbrew powszechnemu przekonaniu rola środkowego obrońcy nie jest łatwa do wyjaśnienia. W różnych zespołach role te są odmienne. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polegają różnice w zadaniach tych zawodników na boisku.


Obrońca- głównym zadaniem obrońców jest przede wszystkim zabezpieczenie własnej bramki przed atakami drużyny przeciwnej. Środkowym obrońcą jest zwykle rosły, dobrze zbudowany zawodnik. W nowoczesnej piłce ten typ zawodnika często wykorzystywany jest przy ofensywnych stałych fragmentach gry.

Stoper- jest to obrońca grający najbliżej własnej bramki. W nowoczesnym futbolu pozycja ta powoli zanika ponieważ coraz częściej stosuje się pułapki offsidowe a stoper utrudnia dobre wykonanie tej taktycznej zagrywki. Zawodnik grający na tej pozycji ma za zadanie"czyścić pole" ze wszystkich piłek, które przedostaną się przez linię obrony i wykopywać je jak najdalej od własnego pola karnego.

Stoper powinien posiadać zdolność przeglądu gry ponieważ to od niego zależy ustawienie linii obronnej.

Obrońca rozgrywający
- przykładem piłkarza, który idealnie pasuje do tego profilu jest Rio Ferdinand obecny gracz Man Utd. Rozpoczynanie akcji zespołu po odbiorze piłki należy właśnie do niego. To od Rio zależy powodzenie ataku bądź też jego farsa.

Wykorzystuje on swoje dobre podania i zdolność kreatywnego rozgrywania piłki do wyboru najlepiej ustawionego zawodnika w linii pomocy lub też bezpośrednio do napastników za plecy drużyny przeciwnej.

Obrońca zabezpieczenie- do zadań tego obrońcy należy rzecz jasna zabezpieczenie bramki przed atakami przeciwnika lecz daleko przed polem karnym. Przykładem może być Pepe ( Real Madryt) obecnie kontuzjowany.

Gracz z tej pozycji powinien przecinać ataki zanim te wejdą w ostatnie fazy ataku np. dośrodkowanie. Obrońca musi wychodzić daleko za swoje pole karne, nawet pod linię środkową boiska aby utrudnić rozgrywanie piłki. Nie trzeba chyba dodawać, że do takich zadań konieczne jest doskonałe przygotowanie wytrzymałościowe.

Więc jeśli jesteś obrońcą w swojej drużynie bądź też dopiero zaczynasz przygodę z piłką nożną a interesuje Cię ta pozycja na boisku, koniecznie porównaj swoje preferencje z wyżej wymienionymi stylami gry i kształtuj się w wybranym kierunku. Oczywiście każda z w/w profesji wymaga innego zestawu ćwiczeń.

Powodzenia!

  • Dodał: bilu90
  • Data: 14/02/2010 00:45
  • Kategoria: Taktyka
  • Komentarzy: 5
  • Czytań: 3002

Komentarze czytelników

no tak, ja rozróżniłem ogólnie Smile
Tylko, że tu jest opis jednej pozycji a Ty podałeś parę
Można dodać też że pierwszym obrońcą jest napastnik. Ale ogólnie fajny podział. Podobnie można rozdzielić pomocnik, skrzydłowy, defensywny, ofensywny rozgrywający itp
Bardzo dobry artykuł. Trafiony w sedno.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!