Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Przyjęcie piłki: podstawowe pojęcia i informacje Komentarzy : 0

trening piłkarski - Przyjęcie piłki: podstawowe pojęcia i informacje Kontynuując cykl artykułów z serii przyjęcie piłki, przedstawiam kilka prostych zagadnień dotyczących przyjmowania futbolówki. W tym tekście krótko wytłumaczę takie pojęcia jak: gaszenie piłki i element pierwszego dotknięcia piłki, zwany także pierwszym kontaktem.

Ćwicząc tak złożony proces, jakim jest przyjęcie piłki, należy w odpowiedni sposób się do tego przygotować. Nie jest to czynność prosta, składa się na nią wiele podrzędnych elementów, do których niewątpliwie należy pierwsze dotknięcie oraz gaszenie piłki.

Pierwsze dotknięcie piłki- zwane również pierwszym kontaktem z piłką i odwrotnie. Prawidłowo wykonane pierwsze dotknięcie utrzymuje piłkę w ruchu i w małej odległości od stopy. Pozwala w pełni kontrolować futbolówkę oraz ułatwia kontynuowanie jej prowadzenia. Jest dobrym sposobem na natychmiastowe przygotowanie sobie pozycji do strzału, czy podania. Niejednokrotnie warunkuje powodzenie akcji. Aby na dobrym poziomie opanować tą czynność, należy nauczyć się gaszenia piłki.

Gaszenie piłki. Gaszenie oznacza wytłumienie szybkości poruszającej się piłki tak, jak uczyniłaby to poduszka przyklejona do twojej nogi. Po zgaszeniu piłki, nie odskakuje ona daleko od naszej nogi, ale znajduje się nadal pod naszą kontrolą. Poniższe punkty opisują w jaki sposób poprawnie wykonać ten element.

1. Kiedy piłka porusza się w twoim kierunku, wysuń nogę w jej stronę.
2. W momencie kontaktu z piłką rozluźnij swoją nogę i pozwól jej cofnąć się razem z piłką.
3. Szybkość piłki zostaje wygaszona przez cofnięcie nogi. Piłka jest pod twoją kontrolą, możesz podać ją dalej lub kontynuować akcję sam.

W następnej części z cyklu przyjęcie piłki pojawi się artykuł opisujący różne metody przyjęcia piłki.

  • Dodał: Cichy
  • Data: 23/12/2008 20:46
  • Kategoria: Technika
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 2740

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swoją opinię, aby wyrazić swoje zdanie.
Zapraszamy do dyskusji

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!