Przepisy gry w futsal Komentarzy : 0

Pole karne w odróżnieniu od piłki jedenastoosobowej ma kształt zbliżony do łuku. Nie ma pola bramkowego. Bramki mają wymiary: 3 m długości i 2 m wysokości. Piłki do gry są tylko nieznacznie mniejsze niż te używane na trawie.
Futsal jest grą pięcioosobową. Każda z drużyn liczy zatem 4 zawodników z pola i jednego bramkarza, który może zostać zmieniony przez zawodnika z pola. Na ławce rezerwowych może przebywać maksymalnie 7 graczy. Zmian można dokonywać w każdym momencie gry w strefie zmian długości 5 m.
Każdy mecz sędziowany jest przez 2 arbitrów, którzy ustawieni są po przeciwnych stronach boiska. Dodatkowo przy stoliku sędziowskim swoją pracę wykonują sędzia czasowy i trzeci sędzia, który m. in. notuje strzelców bramek i zawodników ukaranych.
Mecz trwa 40 minut z podziałem na połowy. W każdej z nich trenerowi przysługuje 1-minutowy czas dla drużyny. Czas gry jest zatrzymywany podczas przerw w grze. Jest zaś przedłużany w celu wykonania rzutu karnego lub wolnego.
Przepisy przewidują wykonywanie rzutów karnych (6 m lub 10 m), wolnych pośrednich i wolnych bezpośrednich. Zawodnicy przeciwni mogą ustawić się w odległości nie mniejszej niż 5 m od piłki podczas wykonywania rzutów wolnych. Zabrania się gry wślizgiem, a nawet barkiem. Stosuje się prawo korzyści. Sędziowie mają władzę ukarać zawodnika żółtą lub czerwoną kartką. Dwie żółte automatycznie oznaczają kartkę czerwoną, a zatem wykluczenie zawodnika z gry. Jego drużyna gra wtedy w osłabieniu, a po dwóch minutach może zostać uzupełniona zawodnikiem rezerwowym. Drużyna grająca w osłabieniu, mająca na boisku mniejszą liczbę piłkarzy niż przeciwnik, może zostać uzupełniona o jednego zawodnika po stracie bramki, a przed końcem kary.
Bardzo ciekawym przepisem są faule akumulowane. Szósty i każdy kolejny faul drużyny w jednej połowie jest karany przedłużonym rzutem karnym wykonywanym z drugiego punktu karnego z odległości 10 m od bramki, jeśli faul został popełniony dalej niż 10 metrów od bramki. Jeśli faul został popełniony na polu karnym, wykonuje się rzut karny z odległości 6 m od bramki. W przypadku gdy szósty lub kolejny faul akumulowany został popełniony w odległości mniejszej niż 10 m od bramki, a jednocześnie poza polem karnym, drużyna poszkodowana może wybrać między wykonaniem przedłużonego rzutu karnego a rzutu wolnego z miejsca popełnienia przewinienia.
Rzuty z autu wykonuje się nogą, a rzuty bramkowe rękoma. W obu przypadkach nie można zdobyć bramki bezpośrednio wykonując wznowienie gry.
Komentarze czytelników
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?