Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Poprawiamy technikę Komentarzy : 0

trening piłkarski - Poprawa techniki w piłce nożnej W dyscyplinie sportowej jaką jest piłka nożna, dużą rolę odgrywa wyszkolenie techniczne. To właśnie ten aspekt ma największy wpływ na celność podań i strzałów oraz panowanie nad futbolówką. Młodzi piłkarze, dla których wzorami do naśladowania są takie gwiazdy jak Cristiano Ronaldo, czy Lionel Messi, potrzebują ciągłych praktyk, poprawiających technikę.

Treningi organizowane indywidualnie charakteryzują się najczęściej brakiem specjalistycznego sprzętu. Drogie akcesoria treningowe nie są jednak niezbędne. Wiele ćwiczeń, nie wymaga dużych płaszczyzn i można je wykonywać nawet w domu.

Ćwiczenie z piłeczką tenisową

Rozpoczynając cykl treningów mających na celu poprawę naszego panowania nad futbolówką, użyjemy piłeczki tenisowej. Docelowo mała, zielona piłeczka, której głównym przeznaczeniem jest gra na kortach posłuży nam jako główny przyrząd do treningu.

Ćwiczenie polegać będzie na prowadzeniu piłeczki poszczególnymi częściami stopy. Najpierw poruszamy się w linii prostej, utrzymując piłkę blisko przy nodze. Do panowania nad nią używamy wewnętrznej i zewnętrznej części stopy oraz obu nóg. Stopniowo zwiększamy tempo biegu.

W kolejnym etapie ustawiamy pachołki w odstępach około 0.5 - 1m od siebie. Zamiast pachołków posłużyć mogą nam także znaczniki lub dowolne przedmioty, które będzie dobrze widać. Prowadzimy piłeczkę slalomem używając zewnętrznej i wewnętrznej części stopy oraz obu nóg. Stopniowo zwiększamy tempo. Dochodząc do ostatniego znacznika staramy się zatrzymać piłkę podeszwą i rozpoczynamy slalom w odwrotnym kierunku.

Gdy już przyzwyczaimy się do nietypowych rozmiarów piłki możemy rozpocząć prowadzenie jej tylko za pomocą podeszwy. Poruszamy się ruchem zygzakowatym, omijając pachołki. Używamy obu nóg i stopniowo zwiększamy tempo. Nawrót wykonujemy używając wewnętrznej lub zewnętrznej części stopy.

Użyta w ćwiczeniu mała piłeczka, powoduje iż prowadzący ją musi skupić się na odpowiednim wyczuciu. Nabyte umiejętności znacznie ułatwiają operowanie dużą piłką, którą rozgrywane są mecze.

Żonglerka kluczem do opanowania piłki

Żonglerka, bardzo popularna i niedoceniania, ma znaczny wpływ na czucie piłki. Wielu doświadczonych trenerów uważa, iż żonglowanie w największym stopniu wpływa na poprawę naszego wyszkolenia technicznego. O ile podbijanie piłki o standardowym rozmiarze może nie sprawiać większych trudności, to żonglerka małą piłeczką może być znacznie trudniejsza.

Także w tym ćwiczeniu posłużymy się piłeczką tenisową, a jej użycie będzie bardzo proste. Żonglujemy ją używając stopy i uda, użycie tego ostatniego minimalizujemy jednak w jak największym stopniu. Podobnie jak w powyższym ćwiczeniu opanowanie małej piłeczki, znacznie ułatwi panowanie nad jej większym odpowiednikiem.

Jeśli panowanie nad piłeczką tenisową sprawia nam na początku zbyt duże problemy, warto zacząć ćwiczenia z damską piłką, do piłki ręcznej. Po nabyciu odpowiednich umiejętności możemy próbować żonglować nawet ping - pongiem.

Wyszkolenie techniczne - aspekt złożony

Technika, to aspekt bardzo złożony. Składa się na niego strzał, podanie i przyjęcie futbolówki. To ostatnie możemy wyćwiczyć, jeśli posiadamy nieco miejsca. Zazwyczaj najwięcej trudności sprawia przyjęcie piłki spadającej z wysokości.

Ćwiczenie nie jest skomplikowane i polega na powtarzaniu kilku czynności

1. Bierzemy piłkę do rąk i podrzucamy ją do góry.
2. Spadającą futbolówkę gasimy udem. W pierwszych próbach, może sprawiać nam to problemy, jednak wystarczy zastosować się do kilku rad by sprawnie je wykonać:

 oceniamy wysokość piłki i wyciągamy udo do góry, tak by z tułowiem tworzyło kąt prosty
 rozkładamy ręce szeroko na boki, w celu utrzymania lepszej równowagi
 w momencie kontaktu piłki z naszym udem, gasimy ją, opuszczając nogę lekko w dół.
 opanowaną piłkę możemy zagrać za pomocą stopy lub rozpocząć jej prowadzenie

3. Piłkę przyjmujemy na zmianę, raz udem, raz stopą.

Przyjęcie futbolówki udem jest łatwiejsze, ponieważ piłka ma styczność z większą płaszczyzną. Posiadając dobre wyszkolenie techniczne, nabyte dzięki wcześniejszym ćwiczeniom szybko opanujemy przyjęcie zarówno udem jak i stopą.

Zaprezentowane ćwiczenia nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. Potrzebna jest natomiast spora dawka cierpliwości. Początkowe niepowodzenia, nie powinny nikogo zniechęcać, a motywować do dalszych treningów. Powtarzać te praktyki powinniśmy jak najczęściej, bowiem tylko systematyczna praca da widoczne efekty.


  • Dodał: Cichy
  • Data: 11/10/2010 21:21
  • Kategoria: Technika
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 3929

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swoją opinię, aby wyrazić swoje zdanie.
Zapraszamy do dyskusji

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!