Ofensywa Komentarzy : 0
Podstawowym podziałem jest rozróżnienie ataku pozycyjnego i kontrataku.
Atak pozycyjny
Sposób ten zakłada przygotowanie akcji w sytuacji, gdy przeciwnik jest na to przygotowany. Wiele drużyn o znakomitym przygotowaniu technicznym utrzymuje się długo przy piłce wymieniając przy tym dziesiątki podań i zmuszając przeciwnika do biegania za nią. W ataku pozycyjnym skutecznym elementem są strzały z dystansu, zwłaszcza przy śliskiej, mokrej murawie. Próby takie wyciągają z przedpola bramki środkowych obrońców przeciwnika, którzy chcą zablokować uderzenie. Rozrywa to defensywę, dzięki czemu zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego zakończenia akcji.
Kontratak
W przypadku przechwytu piłki stosuje się jednak najczęściej szybki atak, który czerpie korzyść z braku odpowiedniego ustawienia graczy obrony przeciwnika. W wielu takich przypadkach dochodzi do przewagi liczebnej zawodników ofensywnych, a to już krótka droga do strzelenia bramki. Bardzo wiele drużyn nastawia się głównie na szybkie akcje.
Dośrodkowania
Jest wiele sposobów stworzenia sobie okazji podbramkowej. Podstawowym jest wrzucenie piłki w pole karne przeciwnika, zazwyczaj z bocznego sektora boiska. Takie rozwiązanie stosowane jest przez drużyny dysponujące graczami obdarzonymi precyzyjnym dośrodkowaniem, a przede wszystkim zawodnikami wysokimi, silnymi lub po prostu skocznymi, umiejącymi się odnaleźć w polu karnym i celnie uderzyć głową.
Zagrania prostopadłe
Innym sposobem są tzw. prostopadłe piłki, czyli zagrania skierowane prostopadle do bramki przeciwnika pomiędzy zawodnikami linii obronnej. Jest to metoda bardzo skuteczna, aczkolwiek wymagająca od graczy podających niezwykłego kunsztu technicznego, wyczucia, fantazji, a niekiedy nawet geniuszu.
Oszukanie obrony
Wszystkie zagrania mogą być wykonywane dołem lub górą. Gdy drużyna posiada szybkich zawodników, umiejących uwolnić się spod opieki obrońców unikając przy tym spalonego, często stosowane są wstrzelenia piłki za linię obrony przeciwnika. Innym sposobem są szybkie podania z pierwszej piłki w grze kombinacyjnej pozwalające wymanewrować przeciwną defensywę.
Długie podania
Są jednak i takie zespoły, które po przejęciu piłki nie próbują zbyt długo jej rozegrać. Szybko kierują ją długim podaniem do wysuniętego napastnika, który powinien być wysoki i silny. Mając takie predyspozycje potrafi on wygrać walkę o górną piłkę z obrońcami i zgrać ją kolegom. Innym sposobem jest zastawienie się takiego zawodnika i gra tyłem do bramki. Przytrzymując w ten oto sposób futbolówkę zawodnik ten czeka, aż dołączą do niego partnerzy. Długie podanie jest znakomitym sposobem na szybkie przeniesienie ciężaru gry z obrony do ataku.
Szybkie przejście do ataku
Nieco odmienny styl prezentują drużyny o dobrym przygotowaniu fizycznym. Stosują one kilka podań przy szybkim przemieszczeniu się zawodników w kierunku bramki przeciwnika, dzięki czemu w krótkim czasie są w stanie stworzyć zagrożenie.
Oczywiście stosowanie różnych zagrań, stylów i rozwiązań zależy od wielu czynników. Każdy zespół podczas meczu podejmuje wiele różnorodnych prób rozegrania akcji. Prawdą też jest, że gra się tak jak przeciwnik pozwala. Najważniejsze jednak, aby przeciwstawić mu swoje największe atuty i wykorzystać jego słabości.
Komentarze czytelników
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?