Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Kupujemy korki Komentarzy : 1

trening piłkarski - Kupujemy korki W piłce nożnej najważniejszą rolę pełni obuwie. Dobrze dobrane sprawia, że komfort gry jest zdecydowanie wyższy, a sama kontrola nad piłką łatwiejsza. Buty zbyt małe lub za duże utrudniają grę i mogą prowadzić do kontuzji. Jak więc dobrać odpowiednie korki?

Przy wyborze nie należy kierować się kolorem, czy sympatią do piłkarza, który reklamuje dany produkt. Nawet najbardziej reklamowany model nie uczyni z nas lepszego piłkarza, jeśli będzie źle leżał na nodze.

Odpowiedni rozmiar

Jeden z kluczowych czynników, mający wpływ na komfort gry. Buty zbyt duże mogą spowodować obtarcia stopy, pęcherze i odciski, a nawet kontuzje stawu skokowego. Korki zbyt małe sprawią, że nasze palce będą skurczone, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do ich deformacji i urazów.

Jak więc dobrać odpowiedni rozmiar? Najlepiej do sklepu udać się w getrach, w których najczęściej przychodzi nam grać. Wówczas mamy pewność, że noga w bucie nie będzie „latać” z powodu innej skarpety. Mierząc obuwie postępujemy według kilku zasad:

 Dużym palcem dotykamy czubka buta
 Pomiędzy koniec buta i piętę wkładamy palec wskazujący

Jeśli palec wszedł i nie jest zbyt luźno, znaczy, że rozmiar jest prawidłowy. Jeśli wszedł zbyt ciasno lub luźno, but jest zbyt mały lub duży. Przeważnie pomaga zmiana o pół numeru.

Skóra, czy materiały sztuczne

Przewagą korków materiałów syntetycznych jest ich lekkość, jednak są znacznie bardziej podatne na obtarcia i zagięcia. Ponadto przeważnie są dość sztywne, co wielu zawodnikom przeszkadza, gdyż nie mają dostatecznego czucia piłki. W tej kwestii zdecydowanie króluje obuwie ze skóry. Miękki materiał pozwala na doskonałe czucie piłki. Skóra jest także bardziej wytrzymała i nie niszczy się tak szybko. Wymaga jednak pielęgnacji.

Rodzaj podeszwy

Podeszwa korków różni się zależności od tego, na jaką nawierzchnię jest przeznaczona. Odpowiednie jej dobranie pozwoli nam wykonywać gwałtowne zwroty i starty, bez poślizgu.

Na nawierzchnie trawiaste najlepiej nadają się wkręty, a więc obuwie z wkręcanymi korkami. Mogą one być metalowe lub z plastiku. To, jakie wybierzemy, zależy już tylko od nas. Warto jednak pamiętać, iż w młodszych grupach wiekowych metalowe wkręty są zabronione.

Popularnym rodzajem obuwia są lanki, a więc buty, które na podeszwie mają już fabrycznie uformowane korki. Ich typ zależny jest od producenta, może być okrągły lub podłużny. Jest to najbardziej popularny rodzaj obuwia piłkarskiego, ze względu na dobrą dostępność i przystępne ceny. Ten typ korków nadaje się na mocno ubite nawierzchnie trawiaste, bywa także stosowany na niektórych typach muraw sztucznych.

Sznurowanie

Korki różnych producentów mają zastosowane wszelkiego rodzaju typy sznurowań. Wszystko po to, by ograniczyć kontakt piłki z miejscem wiązania buta. W tym celu zastosowano typ asymetryczny, w którym wiązanie jest umieszczone w bocznej części obuwia. W niektórych modelach sznurowadła zasłaniane są dużym językiem, zapinanym na rzepę lub gumkę.

Typ sznurowadeł zależny jest od naszych osobistych preferencji.

  • Dodał: Cichy
  • Data: 18/03/2011 21:20
  • Kategoria: Sprzęt
  • Komentarzy: 1
  • Czytań: 2450

Komentarze czytelników

rzadko sie zdarza artykuł w którym ktoś sie chociaz troche wysilił na temat korków.

[Komentarz edytowany, ponieważ naruszał regulamin - nie reklamujemy stron w komentarzach]

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!