Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Jerzy Engel dla Trening.net.pl Komentarzy : 1

trening piłkarski - Jerzy Engel o szkoleniu piłkarzy w Polsce Wywiad przeprowadzony przez redakcję Trening.net.pl, z jednym z najpopularniejszych polskich szkoleniowców. Specjalnie dla czytelników serwisu Jerzy Engel zgodził się odpowiedzieć na kilka nurtujących nas pytań. Zapraszamy do przeczytania wywiadu.

Jak ocenia Pan system szkolenia piłkarzy w Polsce? W polskich klubach występuje zaledwie garstka wychowanków, podczas gdy na zachodzie europy liczba ta jest znacznie większa.

Gdyby tam na tak zwanym zachodzie szkolenie naszych piłkarzy było lepsze niż u nas to mielibyśmy plejadę znakomitych piłkarzy, patrząc ilu chłopców wyjeżdża zagranicę. A tak nie jest. Różnica jest w organizacji szkolenia i tu dopiero raczkujemy, z budową infrastruktury, liczbą trenerów i ich gażą.

Nasi trenerzy szkolący młodzież mają symboliczne wynagrodzenie i traktują to często jako zajęcie dodatkowe. Ale powoli się to będzie zmieniać bo dzięki różnym akcjom świadomość wreszcie w narodzie została ugruntowana. 1,05% populacji zajmuje się działalnością futbolową. Jak to się ma do sportu zwanego narodowym każdy sobie sam odpowie.

Czy w Polsce popularyzacja piłki nożnej nie została zaniedbana? Coraz rzadziej widuje się młodzież, grywającą w piłkę na boiskach, która znacznie więcej czasu spędza przed komputerem, czy konsolą. Nawet popularna akcja "Orlik 2012", nie przynosi pożądanych rezultatów, ponieważ boisk jest zwyczajnie zbyt mało, a dotyczy to przede wszystkim dużych miast, gdzie jedno, czy 2 dobre boiska, nie wystarczą.

W Polsce wszystko co dotyczy futbolu dziecięcego i młodzieżowego było zaniedbane. Nie przywiązywano wagi do promocji i popularyzacji tego sportu. Każdy myślał że rozwiąże się samo, bo wcześniej dzięki wspaniałym trenerom i zdolnym piłkarzom mieliśmy osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

Świat uciekał nam w szybkim tempie, a ci co nie posuwają się w przód, zostają szybko w tyle. I my pozostaliśmy właśnie daleko za Europą.

Co sądzi Pan o pomyśle prowadzenia strony nawiązującej do treningu
piłkarskiego, tak jak Trening.net.pl, gdzie znajdują się artykuły opisujące zachowania na boisku i pewne schematy treningowe?


Jestem zwolennikiem takich stron, chociaż nie jest od tego federacja piłkarska. Jeśli w zakładce TRENERZY coś takiego się ukaże to będę zadowolony. Mamy wielu szkoleniowców i teoretyków piłki nożnej, którzy jeśli zgodzą się aby ich materiały znalazły się stronie, to z przyjemnością je wstawimy.

Pan jako trener miał styczność z najlepszymi, jak umotywować młodych adeptów piłki nożnej do wytrwałego treningu, którym nierzadko brakuje cierpliwości i wytrwania w dążeniu do celu?

Wszystko zależy od trenera. To on musi dotrzeć do zawodnika. Dlatego jeśli odbudujemy zawód trenera do grup dziecięcych to łatwiej będzie wyszkolić i wyszukiwać zdolnych chłopców.

Kilka słów ogólnie o sytuacji piłki nożnej w Polsce.

Polski futbol jest w fazie wielkiej budowy infrastrukturalnej i szkoleniowej. Trzeba odrobinę cierpliwości a będziemy się cieszyć z sukcesów klubowych i reprezentacyjnych.

W jaki sposób można poprawić tą sytuację?

W odbudowę polskiego futbolu muszą się włączyć samorządowcy. Bez pomocy Państwa nie ma szans na stworzenie nowoczesnej bazy, na zatrudnienie tysięcy szkoleniowców, na organizację setek turniejów.

Praca została rozpoczęta ale nie wszyscy jeszcze rozumieją jej sens. Na konferencję w Warszawie 23 lutego zaproszonych było ponad 3000 samorządowców przyjechało nie cały 1000. To tylko pokazuje jak wielka czeka nas praca motywacyjno-promocyjna.

Reprezentacja.

Reprezentacja też jest w budowie. Wiele czasu należy skutecznie wykorzystać. Mamy wielu ciekawych piłkarzy. Już mecz z Bułgarią pokazał jak wielkie drzemią możliwości z zawodnikach. Jeśli stworzy się zespół to jest wielka szansa na dobre wyniki w ME 2012.

I na koniec, co ma Pan do przekazania młodzieży czytającej ten wywiad?

Aby nie poddawali się jeśli nikt ich nie rozumie, lub wręcz przeszkadza w uprawianiu piłki nożnej. Cierpliwie trzeba dążyć do celu a porażki mają was wzmacniać. W szkole / liceum / do którego uczęszczałem wisiał napis -zakaz gry w piłkę nożną. Gdybym się temu podporządkował nigdy bym nie doszedł do tego co osiągnąłem.

Dziękujemy za udzielenie wywiadu

  • Dodał: Cichy
  • Data: 09/03/2010 22:18
  • Kategoria: Publicystyka
  • Komentarzy: 1
  • Czytań: 2544

Komentarze czytelników

Nom nieźle, że do p. Engela dotarliście.

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!