Doskonalimy strzały - dokładne strzały Komentarzy : 0

To co tkwi nam w pamięci najbardziej, to zakończenie rajdu golem. Żeby jednak to zrobić trzeba nauczyć się wykańczać dane nam szansę na pokonanie rywala. Zadaniem zawodnika nie jest tylko strzelanie goli ale także często myślenie i gra bez piłki, która w efekcie powoduje, że w końcowej fazie akcji dostawiamy nogę by wbić futbolówkę do bramki.
Nie rozgrzany zawodnik ma mniejsze szanse, że uda mu się bezproblemowo dobić taką piłkę do bramki. Dlatego niezbędna jest rozgrzewka. Różne formy i ćwiczenia znajdziecie w naszym portalu. Zaprezentuję jednak tutaj dodatkowo ćwiczenia, które na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać się pomocne przy strzelaniu goli, a jednak jest inaczej.
Rozgrzewka 1:
Ustawiają się zawodnicy w szeregu jeden za drugim. Każdy z nich ma piłkę w ręku. Na sygnał gwizdka zawodnik wybiega i podrzuca piłkę w górę, po czym łapie ją w ręce. Ćwiczenie banalne, ale pozwoli uzyskać lepszą koordynację i nie tracenie kontaktu wzrokowego z piłką.
Rozgrzewka 2:
Ustawiają się zawodnicy w szeregu jeden za drugim. Każdy z nich ma piłkę w ręku. Na sygnał gwizdka zawodnik wybiega i rzuca piłkę kozłem w ziemię, po czym musi ją złapać. Ćwiczenie wykonywać na dystansie około 100 metrów. Ćwiczenie ma za zadanie rozróżniać tempo gry
Rozgrzewka 3:
Ustawiają się zawodnicy w szeregu jeden za drugim. Każdy z nich ma piłkę w ręku. Na sygnał gwizdka zawodnik wybiega i rzuca piłkę do góry. Zawodnik wykonuje wpierw skłon, dotykając obiema rękami ziemi, po czym łapię piłkę odbitą od ziemi.
Rozgrzewka 4:
Ustawiają się zawodnicy w szeregu jeden za drugim. Każdy z nich ma piłkę w ręku. Na sygnał gwizdka zawodnik wybiega i podrzuca piłkę w górę, po czym łapie ją w ręce. Wykonuje to 3 razy, po czym odwraca się plecami i biegnąc tyłem wykonuje ponownie 3-krtony rzut piłki i jej chwytanie. Za każdym razem po wykonaniu 3 rzutów następuje zmiana orientacji biegu.
Rozgrzewka 5:
Zadanie identyczne jak Rozgrzewka jeden, z tą różnicą że przesuwamy się bokiem.
Rozgrzewka 6:
Zawodnicy biegają po dwóch. Na start wybiegają, po czym przekładają piłkę do ręki (lewy zawodnik do lewej, prawy do prawej). Gracze na półsprincie muszą przebiec dystans nie upuszczając piłki, piłka lekko ugięta w łokciu.
Rozgrzewka 7:
Zawodnicy wykonują zadanie podobnie jak powyższe, z tą różnicą, że w czasie biegu przekładają piłkę z ręki do ręki, za każdym razem wyciągając ją obok siebie.
To byłoby na tyle rozgrzewki, czas przejść do ćwiczeń strzału na bramkę.
Ćwiczenie 1:
Każdy zawodnik ustawia się po za obrębem pola karnego z piłką. Trener ustawia pachołek około 15 metra, ewentualnie staję sam w tym miejscu. Na znak gwizdka gracz z piłką biegnie w stronę pachołka lub trenera. Jeżeli postawiony był pachołek trener musi wskazać w którą stronę przed pachołkiem zawodnik ma skręcić (następni zawodnicy mają na zmianę biegać w przeciwne kierunki). Stojąc samemu, może w ostatniej chwili wyznaczać miejsce biegu. Zawodnik po ominięciu danego elementu ma za zadanie wykończyć akcję strzałem na bramkę i golem. Stojący w bramce bramkarz, musi skrócić kąt i w miarę możliwości nie pozwolić na oddanie celnego strzału zakończonego bramką. Trener dając znak w którym kierunku zawodnik ma skręcić powinien zrobić to na tyle wcześnie by zawodnik miał czas do zmiany kierunku. Glowa podczas strzału powinna być zawsze podniesiona aby móc sprawdzić jak ustawiony jest bramkarz.
Ćwiczenie 2:
Kolejne ćwiczenie ma na celu polepszenie techniki strzału piłkarzy, nauczenie ich korygowania własnych błędów, a także udoskonalenie strzału bez przyjmowania piłki.
Zawodnicy ustawiają się 10-15 metrów przed polem karnym parami. Na znak gwizdka zawodnik z piłką rusza do przodu przed siebie, jego partner po chwili biegu za plecami kolegi ucieka w prawo bądź lewo. Zawodnik z piłką po przebiegnięciu ok. 10 metrów wystawia piłkę dla kolegi by ten mógł uderzyć piłkę w pełnym biegu bez zatrzymywania. Bramkarz ma za zadanie utrudnić strzał i nie dopuścić do zdobycia bramki. Oprócz strzału uczy te ćwiczenie też umiejętnie wykładać piłkę w pełnym biegu. Druga para wykonuje ćwiczenie analogicznie w drugą stronę.
Ćwiczenie 3:
2 zawodnicy z piłkami ustawiają się około 2 metry obok słupka bramki. Jeden po lewej, drugi po prawej stronie. Reszta zawodników ustawia się na lini pola karnego w szeregu. Bramkarz w bramce. Trener stojąc za zawodnikiem, daje znak do wybiegu truchtem, po chwili pokazuje z której strony ma zostać zagrana piłka. Wskazany zawodnik obok słupka, podaje piłkę do biegnącego zawodnika. Ten ma za zadanie uderzyć piłkę bez przyjęcia. Dzięki temu ćwiczeniu zawodnicy ćwiczą technikę strzału, koncentrację i technikę podań.
Komentarze czytelników
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.
Świetne! | ![]() |
0% | [Brak oceny] |
Bardzo dobre | ![]() |
100% | [1 głos] |
Dobre | ![]() |
0% | [Brak oceny] |
Średnie | ![]() |
0% | [Brak oceny] |
Słabe | ![]() |
0% | [Brak oceny] |