Witaj w serwisie Trening.net.pl. Nie posiadasz jeszcze konta? Załóż je!
  • Logowanie:

Defensywa Komentarzy : 0

trening piłkarski - Defensywa w piłce nożnej Gra obronna to sztuka. Wielu uznaje zasadę, że najlepszą obroną jest atak. Jest w tym sporo prawdy, gdyż zmuszając przeciwnika do gry defensywnej, daje się odpocząć własnej obronie i odsuwa niebezpieczeństwo. Mimo to, najlepsze drużyny buduje się od tyłu. Jeśli odpowiednio zabezpieczy się własną bramkę, można wtedy dbać o skuteczne armaty w ataku.

Cofnięcie na własną połowę

Wielokrotnie drużyna wygrywająca cofa się na własną połowę, aby uszczelnić obronę i poczekać na błąd przeciwnika umożliwiający kontratak i powiększenie przewagi bramkowej. Podobną strategię stosują często teoretycznie słabsze drużyny o mniejszych możliwościach technicznych. Zdarza się, że murują one bramkę, a gole zdobywają po kontrach lub stałych fragmentach gry. Znane powszechnie jest włoskie catenaccio, będące przykładem takiej strategii.

Formacja obronna

Wchodząc krótko w pole ustawienia graczy, ciekawostką jest pozycja ostatniego stopera - libero. Jest to gracz ustawiony najbliżej własnego bramkarza, który ma za zadanie powstrzymywać wszystkich zawodników przedostających się przez obronę, a także przechwytywać wszystkie podania skierowane za pozostałych defensorów. Swego czasu taki zawodnik stanowił podstawę gry w destrukcji. Dziś jednak linię obronną zazwyczaj ustawia się w tzw. linii, a znakomitym sposobem na wyeliminowanie skutecznych prostopadłych podań jest łapanie napastników na spalonym. Jeśli to się nie uda, to bramkarz spełnia rolę ostatniego stopera czyszcząc własne przedpole. Gra w linii jest obecnie absolutnie dominującą taktyką.

Krycie

Dawniej każdy zawodnik miał pod opieką konkretnego przeciwnika. Jednak strategia ta ustąpiła miejsca kryciu strefowemu. W takim sposobie gracze obrony odpowiadają za swoją strefę boiska, a niezwykle ważne jest odpowiednie przesuwanie się całych formacji w kierunku piłki, tak aby między zawodnikami były mniej więcej stałe odległości i nie powstawały luki umożliwiające prostopadłe zagrania.

Pressing

Dobrym sposobem szybkiego odbioru piłki i utrudnienia rywalowi wydostania jej z jego strefy obronnej jest pressing. Polega on na wysokim podejściu do każdego gracza drugiej drużyny, aby nawet obrońcy odczuwali presję przy wyprowadzaniu piłki. Taktyka ta kosztuje jednak sporo sił, więc mimo swojej skuteczności, niemal niemożliwe jest, aby była stosowana zbyt często.

Zabezpieczenie dostępu do własnej bramki nie jest sprawa łatwą. Nie da się wygrać nie strzelając bramki, jednakże należy pamiętać, że obrona jest bardzo ważna. Dlatego tez powszechnym jest, że broni cały zespół, a nie tylko gracze defensywni. Należy też pamiętać, że skuteczna destrukcja to nie tylko udane akcje w obronie. To przede wszystkim efektywna współpraca całej drużyny.

  • Dodał: Ziela
  • Data: 10/04/2009 13:37
  • Kategoria: Podstawy
  • Komentarzy: 0
  • Czytań: 2628

Komentarze czytelników

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj swoją opinię, aby wyrazić swoje zdanie.
Zapraszamy do dyskusji

Napisz komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Cieszymy się, że chcesz z Trening.net.pl szkolić swojš technikę piłkarskš, pracować nad kondycjš, siłš i zachowaniem na boisku!